пятница, 30 октября 2009 г.
вторник, 27 октября 2009 г.
მეტალები და არამეტალები
საგანი-ქიმია.
მასწავლებელი ნ . მამისაშვილი
1.გაკვეთილის თემა: მეტალია თუ არამეტალი?
2.სწავლების საფეხური: II საბაზო
3.კლასი: IX
4.დიფერცირებული სწავლება: ასეთი მოსწავლე არ არის.
5.თემის მნიშვნელობა/აქტუალობა: მეტალური და არამეტალუ-
რი ბუნების ნივთიერებების
ფართოდ გამოყენება პრაქტი-
კაში.
6.გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები მათ მიერ შედგენილი ელე
მენტების ელექტრონული ფორმულების
გამოყენებით იმსჯელებენ ელემენტის მე-
ტალურ/არამეტალურ ბუნებაზე და შეა-
დარებენ შესაბამისი მარტივი ნივთიერე-
ბების თვისებებს. გამოიყენებენ ისტ-ის
საშუალებებს ინფორმაციის მოძიების და
პრეზენტაციის მიზნით.
7.მისაღწევი შედეგები: მოსწავლე ანსხვავებს მნიშვნელოვან მე-
ტალებსა და არამეტალებს, მსჯელობს
მათი გამოყენების შესახებ.
8.მიზანი მიღწეულია: თუ მოსწავლე ადგენს ელემენტის ელექ-
ტრონულ ფორმულას და მისი მიხედვით
მსჯელობს ელემენტის მეტალურ/არამეტა-
ლურ ბუნებაზე, ადარებს და განასხვავებს
მეტალის და არამეტალის თვისებებს.
9. ორგანიზება: წყვილებში და ჯგუფებში მუშაობა.
10. გაკვეთილის მსვლელობა: 1) აქტივობა.
თემის დასაწყისში მოცემულია კოლა
ჟის განხილვა. მოსწავლეები დაათვა-
ლიერებენ სურათებს და მათ კომენ-
ტარებსაც წაიკითხავენ ჯგუფებში.
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს
მოამზადონ სქემა: “ვიცი-ვისწავლე-
მინდა ვიცოდე” კოლაჟის მიხევით.
ელემენტების გავრცელება ბუნებაში.
-----------------------------
II აქტივობა:
საინტერესო ინფორმაციას ქიმიურ ელემენტებზე შემდეგ საი-
ტებზე ნახავენ მოსწავლეები:
"ქიმიური ელემენტების ელექტრონული ცხრილი "
www.webelements.navod.ru
"ელემენტები და მათი დახასიათება"www.n-t.ru
ასე მომზადდება მომდევნო გაკვეთილების სასწავლო სავარჯიშოების ჩარჩო სქემა.
III აქტივობა:
მოსწავლეები ჯგუფში იწყებენ მუშაობას სახელმძღვანელოს
ამ პარაგრაფის N2 სავარჯიშოზე. შეასებენ სავარაუდოთ ასეთ ცხრილს ცხრ ილის შევსებისას დაიხმარებენ შემდეგ საიტს:
www.wallst.ru “ელექტრონული კონფიგურაციები 1-დან 36 ელემენტამდე.”შესებული ცხრილის საფუძველზე მოსწალეები ჯგუფშივე გაანალიზებენ ცხრილის ქემოთ მოცემულ ტექსტს და ხაზს გაუსამენ სწორ პასუხს. დასკნას წარმოადგენს რომელიმე წერი. სავარაუდოთ დასკნა ასეთი იქნება: ელემენტთა უმრავლესობა მეტალია . მათ გარე შრეზე 1 ან 2 ელექტრონია .ეს ელექტრონები სუსტად უკაშირდებიან ატომბირთვს,ამიტომ მეტალები ადილად გასცემენ ელექტრონებს,ე.ი. კარგი აღმდგენები არიან და მათი ელექტროუარყოფითობა დაბალია.
IV აქტივობა:
მოსწავლეები წყვილებში მუშაობენ N 3 სავარჯიშოზე.
ა. ტუტე, ტუტემიწა მეტალები ტიპიური მეტალებია-ისინი s-ელემენტებია.გარდამავალი მეტალებიც ტიპიური მეტალებია, ისინი d-ელემენტებია.
ბ.ლანთანოიდები და აქტინოიდებიც მეტალებია.
გ.კეთილშობილი აირები არამეტალებია,არამეტალებს სავალენტო ელექტრონების გარეს წინა შრე არ ააქვთ.
რეზიუმე : ე.ი. თუ ელემენტის გარე შრეზე 1 ან 2 ელექტრონია,რომლებიც სუსტად უკავშირდება ატომბირთვს ეს ელემენტი მეტალია, თუ არა და არამეტალია.
მეტალებისა და არამეტალების ნიმუშები
----------------------------------
11. შეფასება:მასწავლებელი კომენტარით შეაფასებს ჯგუფში და წყვილებში
მოსწავლეთა აქტიურობას და საკლასო დავალე-
ბების შესრულებაში მონაწილეობას.
12.რესურსები: ფოტოები; კომპიუტერი; პროექტორი; ინტერნეტიდან მოძიებული მასალები.
მასწავლებელი ნ . მამისაშვილი
1.გაკვეთილის თემა: მეტალია თუ არამეტალი?
2.სწავლების საფეხური: II საბაზო
3.კლასი: IX
4.დიფერცირებული სწავლება: ასეთი მოსწავლე არ არის.
5.თემის მნიშვნელობა/აქტუალობა: მეტალური და არამეტალუ-
რი ბუნების ნივთიერებების
ფართოდ გამოყენება პრაქტი-
კაში.
6.გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები მათ მიერ შედგენილი ელე
მენტების ელექტრონული ფორმულების
გამოყენებით იმსჯელებენ ელემენტის მე-
ტალურ/არამეტალურ ბუნებაზე და შეა-
დარებენ შესაბამისი მარტივი ნივთიერე-
ბების თვისებებს. გამოიყენებენ ისტ-ის
საშუალებებს ინფორმაციის მოძიების და
პრეზენტაციის მიზნით.
7.მისაღწევი შედეგები: მოსწავლე ანსხვავებს მნიშვნელოვან მე-
ტალებსა და არამეტალებს, მსჯელობს
მათი გამოყენების შესახებ.
8.მიზანი მიღწეულია: თუ მოსწავლე ადგენს ელემენტის ელექ-
ტრონულ ფორმულას და მისი მიხედვით
მსჯელობს ელემენტის მეტალურ/არამეტა-
ლურ ბუნებაზე, ადარებს და განასხვავებს
მეტალის და არამეტალის თვისებებს.
9. ორგანიზება: წყვილებში და ჯგუფებში მუშაობა.
10. გაკვეთილის მსვლელობა: 1) აქტივობა.
თემის დასაწყისში მოცემულია კოლა
ჟის განხილვა. მოსწავლეები დაათვა-
ლიერებენ სურათებს და მათ კომენ-
ტარებსაც წაიკითხავენ ჯგუფებში.
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს
მოამზადონ სქემა: “ვიცი-ვისწავლე-
მინდა ვიცოდე” კოლაჟის მიხევით.
ელემენტების გავრცელება ბუნებაში.
-----------------------------
II აქტივობა:
საინტერესო ინფორმაციას ქიმიურ ელემენტებზე შემდეგ საი-
ტებზე ნახავენ მოსწავლეები:
"ქიმიური ელემენტების ელექტრონული ცხრილი "
www.webelements.navod.ru
"ელემენტები და მათი დახასიათება"www.n-t.ru
ასე მომზადდება მომდევნო გაკვეთილების სასწავლო სავარჯიშოების ჩარჩო სქემა.
III აქტივობა:
მოსწავლეები ჯგუფში იწყებენ მუშაობას სახელმძღვანელოს
ამ პარაგრაფის N2 სავარჯიშოზე. შეასებენ სავარაუდოთ ასეთ ცხრილს ცხრ ილის შევსებისას დაიხმარებენ შემდეგ საიტს:
www.wallst.ru “ელექტრონული კონფიგურაციები 1-დან 36 ელემენტამდე.”შესებული ცხრილის საფუძველზე მოსწალეები ჯგუფშივე გაანალიზებენ ცხრილის ქემოთ მოცემულ ტექსტს და ხაზს გაუსამენ სწორ პასუხს. დასკნას წარმოადგენს რომელიმე წერი. სავარაუდოთ დასკნა ასეთი იქნება: ელემენტთა უმრავლესობა მეტალია . მათ გარე შრეზე 1 ან 2 ელექტრონია .ეს ელექტრონები სუსტად უკაშირდებიან ატომბირთვს,ამიტომ მეტალები ადილად გასცემენ ელექტრონებს,ე.ი. კარგი აღმდგენები არიან და მათი ელექტროუარყოფითობა დაბალია.
IV აქტივობა:
მოსწავლეები წყვილებში მუშაობენ N 3 სავარჯიშოზე.
ა. ტუტე, ტუტემიწა მეტალები ტიპიური მეტალებია-ისინი s-ელემენტებია.გარდამავალი მეტალებიც ტიპიური მეტალებია, ისინი d-ელემენტებია.
ბ.ლანთანოიდები და აქტინოიდებიც მეტალებია.
გ.კეთილშობილი აირები არამეტალებია,არამეტალებს სავალენტო ელექტრონების გარეს წინა შრე არ ააქვთ.
რეზიუმე : ე.ი. თუ ელემენტის გარე შრეზე 1 ან 2 ელექტრონია,რომლებიც სუსტად უკავშირდება ატომბირთვს ეს ელემენტი მეტალია, თუ არა და არამეტალია.
მეტალებისა და არამეტალების ნიმუშები
----------------------------------
11. შეფასება:მასწავლებელი კომენტარით შეაფასებს ჯგუფში და წყვილებში
მოსწავლეთა აქტიურობას და საკლასო დავალე-
ბების შესრულებაში მონაწილეობას.
12.რესურსები: ფოტოები; კომპიუტერი; პროექტორი; ინტერნეტიდან მოძიებული მასალები.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)